شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

طرح پرداخت تسهیلات اشتغال زایی گل گهر

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در تفاهم با وزارت صمت و استانداری کرمان به عنوان معین اقتصادی منطقه ۷ استان کرمان (شهرستان های سیرجان و بردسیر) مشخص و عهده دار مجموعه فعالیت‌هایی در این دو شهرستان شده است. در این راستا اخیراً شرکت گل گهر تفاهم‌نامه‌ای با شبکه توسعه اجتماعی رسالت استان امضا کرده‌ و به عنوان سازمان حامی اعتباری، عهده‌دار پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در حوزه اشتغال های خرد خانگی و کارگاه های تولیدی و خدماتی از محل امتیاز حساب گل گهر نزد بانک رسالت شده است.
هدف‌گذاری طرح در سال ۱۴۰۰ ، پرداخت ۲ هزار فقره تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و کارمزد صفر تا دو درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه است. هدف از ارائه این تسهیلات توسعه کسب و کارهای کوچک و ایجاد اشتغال پایدار برای افرادی است که صاحب کسب و کار مشخصی نیستند و در کنار آن توانمندسازی افراد نیازمند، زنان سرپرست خانوار و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی است.

-چگونگی اعطای تسهیلات به متقاضیان

متقاضیان در ۱۵۰ کانون اجتماعی که از طریق بانک رسالت در شهرها و روستاهای سیرجان و بردسیر سازماندهی شده ثبت نام کرده و از طریق راهبران این کانون ها برای دریافت تسهیلات هدایت می‌شوند. شبکه توسعه اجتماعی رسالت مبنا را بر بانکداری الکترونیک و فعالیت در بستر شبکه اجتماعی قرار داده و در قالب کانون های اجتماعی عضوگیری می کند و متقاضیان بدون مراجعه به بانک و از طریق اینترنت افتتاح حساب می کنند. تیم های کارآفرینی متشکل از تسهیلگران کسب و کار گل گهر و کارشناسان ارزیابی بانک رسالت وظیفه بازدید از طرح ها را دارند. در این طرح راهبران نقش واسط بین بانک و مردم را بر عهده دارند و در نهایت پس از بازدید تیم کارآفرینی و اعتبارسنجی فرد از طریق سامانه مرآت، تسهیلات مورد نظر از امتیاز حساب گل گهر و در قالب طرح پرداخت اشتغالزایی به متقاضی داده می‌شود.

-شرایط دریافت کنندگان تسهیلات

مشمولین دریافت این تسهیلات افراد بیکار و فاقد بیمه کارفرمایی، زنان سرپرست خانوار و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی هستند. کارکنان دولت، کارگران شرکت ها و بازنشستگان مشمول دریافت این تسهیلات نیستند. جوان های توانمند و مستعدی هستند که به دلیل نداشتن سرمایه اولیه نمی‌توانند کسب و کار مورد علاقه خود را راه‌اندازی کنند؛ هدف طرح کمک به این افراد از طریق پرداخت تسهیلات جهت خرید تجهیزات مورد نیاز راه اندازی شغل تعیین شده است.

-مراحل دریافت تسهیلات

متقاضی در ابتدا عضو کانون اجتماعی بانک رسالت می‌شود و از طریق راهبرانی که در شهر و روستا و از بین معتمدان، دهیاران و شوراها انتخاب شده اند، هدایت می شوند. همزمان افتتاح حساب اینترنتی هم انجام می شو‌د. در مرحله بعد اعتبارسنجی فرد از طریق سامانه مرآت انجام می‌شود. پس از آن بازدید تیم کارآفرینی متشکل از کارشناسان شرکت گل گهر و بانک رسالت انجام می شود. متقاضی باید مکان راه اندازی شغل مورد نظر خودش را داشته باشد، چون این تسهیلات صرفاً به خرید تجهیزات مشاغل تعلق می‌گیرد نه خرید یا اجاره مکان و ساخت و ساز و در نهایت پس از تایید اعتبارسنجی و تایید تیم کارآفرینی و با مجوز کتبی از سوی گل گهر برای انتقال امتیاز حساب، تسهیلات پرداخت می شود.

-سخن پایانی

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده مواد اولیه صنعت فولاد کشور نقش تعیین کننده ای در ایجاد اشتغال های جدید و کاهش نرخ بیکاری منطقه داشته و اجرای طرح های اشتغالزایی در حوزه کسب و کارهای کوچک و متوسط در سایر رسته های شغلی، همت بلند مدیران این شرکت جهت ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی را نشان می دهد.
از نگاه مدیران گل گهر، همه فعالیت‌های این شرکت در راستای اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و مسئولیت اجتماعی قابل تعریف است چرا که هر اقدامی در جهت تکمیل زنجیره فولاد کشور و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه انجام شود مصداق اقتصاد مقاومتی است.
امید است در قالب این طرح با پرداخت ۲۰۰۰ فقره تسهیلات زمینه اشتغال پایدار برای۲۰۰۰ نفر افراد واجد شرایط فراهم شود.
لازم میدانم از دیدگاه های ارزشمند و حمایت های آقای مهندس عتیقی مدیرعامل محترم شرکت در رابطه با طرح های اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به مسئولیت های اجتماعی تقدیر و تشکر کنم.

مهندس محسن آرش
مدیر طرح های اقتصاد مقاومتی شرکت گل گهر

معرفی راهبران کانون های اجتماعیراهبران شهرستان سیرجانراهبران شهرستان بردسیر