نام شركت

نام شركت:   تامين و انتقال آب خليج فارس

وب سايت و پست الكترونيك:  info@was-co.ir   www.was-co.ir

اطلاعات تماس: (آدرس، تلفن و نمابر): تهران-ولنجک-بلوار دانشجو-میدان یاسمن-نبش خیابان عدالت-پلاک 14-طبقه سوم                        تلفن:    22431380 -4  نمابر: 22431389

سرمايه شركت: 6500 ميليارد ريال

 

معرفي

با تصور چشم انداز تولید ۲۰ میلیون تن کنسانتره، ۲۰ میلیون تن گندله، ۵ میلیون تن فولاد و توسعه‌های آینده منطقه گل‌گهرسخن می‌گوییم، اولین پرسشی که مطرح می‌شود نحوه تامین آب مورد نیاز و تحقق این چشم‌انداز است. علاوه بر گل‌گهر، مس سرچشمه و چادرملو، شرکت‌های دیگری نیز در مناطق جنوب شرق کشور فعالیت می‌کنند که به آب، برق و گاز نیاز دارند. تامین آب این صنایع در مناطق خشک و کم‌آب جنوب شرق ایران، بزرگ‌ترین مسئله است که باید به آن پرداخته شود. تامین آب از سدها، چاه‌های منطقه و سایر منابع پاسخگوی آب مورد نیاز نیست و مهم‌تر این‌که، منابع فعلی مورد اشاره پایدار نیستند و در ضمن آسیب جدی به محیط زیست منطقه وارد می‌کند. با توجه به کم آبی منطقه جنوب شرق ایران به منظور تامین آب مورد نیاز صنعت در جنوب شرق، به ویژه آب مورد نیاز طرح های ذوب و فولادسازی منطقه معدنی و صنعتی گل گهر که یکی از اصلی‌ترین زیر ساخت‌های منطقه می‌باشد به همين منظور طرح‌ريزي يك برنامه جامع در راستاي تامين آب مورد نياز ضروري است. توسعه پایدار صنایع جنوب شرق کشور و به طبع آن ایجاد اشتغال و امنیت‌زائی در مناطق عبوری خط لوله انتقال آب را مي‌توان از مهمترين اهداف اين طرح جامع با موضوع آب برشمرد.

بر اساس مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته هزینه حمل سنگ‌آهن خام به محل تاسیسات آب‌شیرین‌کن در بندرعباس به منظور تهیه محصول نهایی 93/1 برابر بیش از هزینه انتقال آب به مجتمع سنگ آهن گل‌گهر و دیگر صنایع درگیر با این طرح خواهد بود. لذا به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهینه نمودن فرآیند استخراج تا تولید محصول نهایی، طرح ملی شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس به استان‌های جنوب شرق و با محوریت گل‌گهر، مس سرچشمه و چادرملو تعریف شد. مدیریت چنین پروژه عظیمی و همچنین مدیریت سایر منابع آن نیازمند وجود یک شرکت مستقل است تا بتواند مدیریت و راهبری تامین منابع آن را به عهده بگیرد. حجم بالای سرمایه گذاری و نقدینگی مورد نیاز برای انتقال آب و ضرورت مدیریت آن در یک کسب‌و‌کار مستقل، ضرورت توجه ویژه به نگهداری خط انتقال با ایستگاه‌های پمپاژ متعدد از مواردی هستند که ایجاد یک شرکت با ماموريت تخصصي انتقال آب را ضروری می‌نماید. با توجه به رویکرد فوق، شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با سرمایه گذاری اولیه سه هزار میلیارد ریال با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت صنایع ملی مس ایران و شرکت معدني و صنعتي چادرملو به منظور نمک زدائی تولید و ۱۵۵ میلیون مترمکعب تولید و انتقال حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب در سال به مجتمع‌هاي توليدي شركت‌هاي مذبور تاسیس گردید.

سهامداران:

 

 

نام سهامدار

تعداد سهم

درصد سهام

شركت معدني و صنعتي گل‌گهر

2888925000

44.45

شركت ملي صنايع مس ايران

2166645000

33.33

شركت معدني و صنعتي چادرملو

1444430000

22.22

 

شناسنامه طرح‌هاوپروژه‌ها

عنوان طرح :  طرح ملي تامين و انتقال آب به صنايع جنوب شرق كشور

مجري طرح: شركت تامين و انتقال آب خليج فارس

هدف طرح: شيرين‌سازي 155 ميليون مترمكعب در سال و انتقال سالانه 110 ميليون متر مكعب در فاز اول و شيرين‌سازي 190 ميليون متر مكعب در فاز دوم

سال شروع: 1393

سال پايان:   1398

محل احداث: سواحل خليج فارس در منطقه هرمزگان و استان‌هاي هرمزگان، كرمان و يزد

مشاور طرح: شركت  مهندسي مشاور طوس‌آب

مدير طرح: شركت مهندسين مشاور يكم

معرفي پروژه:

تاسيسات آب‌شيرين‌كن

مجری طرح: شرکت مهندسی توسعه آب آسیا (زیر مجموعه شرکت تامین و انتقال آب خیلج فارس)

هدف از اجرای این طرح تولید آب شیرین از آب دریا جهت مصارف شرب و صنعتی در زمینی به مساحت ۱۵۵ هکتار در بندر عباس می باشد.  ظرفیت اسمی اين طرح ۱ میلیون متر مکعب در روز با استفاده از روش اسمز معکوس بر مبنای سه شیفت ۸ ساعته و ۳۴۵ روز کاری است. استحصال سالانه 155 ميليون مترمكعب آب شيرين از دريا در فاز اول محقق خواهد شد. مصارف عمده آب شيرين اين طرح شامل مصرف شرب و صنعتی استان هرمزگان و در طول مسیر انتقال تا کرمان، همچنين تامين نياز صنايع معدني گل‌گهر سيرجان، مس سرچشمه و چادرملو خواهد بود.

 

محل اجرای پروژد:

استان هرمزگان، شهر بندر عباس، کیلومتر 36 جاده بندرعباس- خمیر، شهرک صنعتی خلیج فارس واقع در غرب بندرعباس

 

خط انتقال آب

قطعه اول خط انتقال آب

 

در راستاي تامين آب صنايع منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر احداث خط انتقال آب در حدفاصل استان های هرمزگان، کرمان  در دستور كار مي‌باشد كه از محل تاسیسات آب‌شیرین‌کن در غرب بندرعباس شروع شده و در ادامه مسیر به سمت شمال از ارتفاعات شهرهای فین و حاجی‌آباد عبور نموده و با طي مسير دشت به سمت مجتمع معدنی گل گهر واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی سيرجان ادامه خواهد داشت.

 در قطعه اول آب از آب‌شیرین‌کن بندرعباس تحویل گرفته شده و توسط خط انتقال فولادی به قطر نامی ۱۶۰۰ میلی‌متر به سمت گل‌گهر سیرجان پمپاژ می‌شود. خط انتقال قطعه اول به طول تقریبی ۳۰۰ کیلومتر آب را با دبی ۴ مترمکعب در ثانیه از رقوم صفر از سطح دریای آزاد به رقوم ۱۸۰۰ متر از سطح دریای آزاد در منطقه گل گهر خواهد رساند. این خط شامل هفت ایستگاه پمپاژ به توان مصرفی کل حدود ۱۴۷ مگاوات و ارتفاع پمپاژ کل حدود ۲۴۰۰ متر ستون آب می باشد. لازم به ذكر است برای عبور از ارتفاعات واقع در مسیر احداث یک تونل به طول تقریبی ۱۷۰۰ متر پیش‌بینی می‌شود.

 

قطعه دوم خط انتقال آب

 

جهت تامین سالانه 30 ميليون متر مكعب آب مورد نیاز صنایع مس سرچشمه، در ادامه مسير انتقال آب به صنايع جنوب شرق كشور، قطعه دوم خط انتقال آب از مخازن تعبيه شده در محدوده گل گهر واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی سیرجان تا معادن مس سرچشمه واقع در جنوب غرب شهر رفسنجان احداث خواهد شد.

توسط خط انتقال فولادی به قطر نامی ۱۰۰۰، ۱۴۰۰ و ۱۵۰۰ میلیمتر آب شيرين استحصالي از خليج فارس به سمت مجتمع مس سرچشمه پمپاژ می‌شود. این خط شامل چهار ایستگاه پمپاژ به توان مصرفی کل حدود ۴۵ مگاوات و ارتفاع کل پمپاژ 1248 متر بوده که فشار کاری آن از 16 تا 40 بار در طول خط بسته به شرایط توپوگرافی زمین و موقعیت ایستگاه های پمپاژ تغییر می نماید. خط انتقال قطعه دوم به طول تقریبی ۱۵۰ کیلومتر آب را با دبی 7/2 متر مکعب در ثانیه از رقوم ۱۸۰۰ متر از سطح دریای آزاد به رقوم ۲۷۵۰ متر از سطح دریای آزاد در مس سرچشمه خواهد رساند.

 

قطعه سوم خط انتقال آب

 

در آخرين بخش از خط انتقال آب خليج فارس به منظور تامين آب صنايع فولادي يزد و شركت معدني و صنعتي چادرملو كه 20 ميليون مترمكعب در سال مي‌باشد، آب از مخازني كه در محدوده معدن مس سرچشمه احداث خواهند شد توسط خط انتقال GRP و فولادي به قطر نامي 800 و 1200 ميلي‌متر به سمت صنايع فولادي استان يزد و صنايع معدني چادرملو انتقال مي‌يابد. انتقال آب در مسير به صورت ثقلي مي‌باشد و خط انتقال قطعه سوم به طول تقريبي 370 كيلومتر، آب را با دبي 5/1 متر مكعب در ثانيه به محل‌هاي مصرف خواهد رساند.

ويژگي‌هاي طرح

 

 

فاز اول طرح

فاز دوم طرح

 

ظرفيت روزانه  شيرين‌سازي آب (مترمكعب)

550000

1000000

 

ظرفيت ساليانه شيرين‌سازي آب (مترمكعب)

155 ميليون

345 ميليون

 

ظرفيت تخصيصي به شرب و صنعت  استان هرمزگان (متر مكعب در سال)

40 ميليون

 

 

ظرفيت تخصيصي به گل‌گهر سيرجان (متر مكعب در سال)

45 ميليون

 

 

ظرفيت تخصيصي به مجتمع مس سرچشمه (متر مكعب در سال)

30 ميليون

 

 

ظرفيت تخصيصي به چادرملو (متر مكعب در سال)

20 ميليون

 

 

ساير مصارف در طول مسير (متر مكعب در سال)

20 ميليون

 

 

ظرفيت خط انتقال در قطعه اول (متر مكعب بر ثانيه)

4

 

 

ظرفيت خط انتقال در قطعه دوم  (متر مكعب بر ثانيه)

2.7

 

 

ظرفيت خط انتقال در قطعه سوم  (متر مكعب بر ثانيه)

1.5