نام شركت: شركت سنگ‌آهن گهر زمين

وب سايت و پست الكترونيك:  www.goharzamin.com

اطلاعات تماس: (آدرس، تلفن و نمابر): 
دفتر مركزي: بلوار آفریقا - بلوار آرش غربی- شماره12- کدپستی:1917744531 
تلفن: 35 و 88664032 -نمابر:88664033

سرمايه شركت:    830000000ميليارد ريال

معرفي:

شرکت سنگ ‌آهن گهرزمین، با هدف استخراج و بهره‌برداري از معادن سنگ‌آهن، همچنين توليد كنسانتره و گندله از آن با بهره‌گيري از فن‌آوري‌هاي روز، در راستاي تامين زنجيره فولاد كشور و نيز افزايش نرخ اشتغال و رشد درآمد ملي بنا به اراده و دستور وزیر وقت وزارت صنایع و معادن جناب آقای دکتر جهانگیری و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تاسيس شد. اين شركت در تاریخ 28/11/1383 تحت شماره 1735 نزد اداره ثبت شرکت‌های سیرجان، ثبت گردید.

به همين منظور  بهره ‌برداری از آنومالی سنگ‌آهن شماره 3 گل‌گهر كه با ذخیره 643 میلیون تن بزرگترين آنومالي معادن گل‌گهر مي‌باشد به شركت گهرزمين واگذار گرديد. بر اسـاس طراحي‌های صورت گرفته حدود ثلث ذخيره مذکور بصورت روباز و بقيه از طريق استخراج زير زمينی استحصال خواهد شد.

 

شركت گهرزمين به منظور نقش‌آفريني فعال در آينده صنعت فولاد كشور و مشاركت در تحقق چشم‌انداز 1404 كشور از طريق تبديل منابع طبيعي به محصولات با بيشترين ارزش افزوده و جلوگيري از خام‌فروشي، توليد سالانه ده ميليون تن كنسانتره سنگ‌آهن و ده ميليون تن گندله را به عنوان چشم‌انداز خود در سال 98 درنظر گرفته است. براي تحقق اين چشم‌انداز تولید سالانه 15 میلیون تن سنگ‌آهن به همراه برداشت 60 میلیون تن باطله، جمعاً 75 میلیون تن عملیات معدنکاری جهت تأمین خوراک موردنیاز کارخانجات فولاد برنامه‌ريزي شده است تا شركت گهرزمين در راستاي تحقق اهداف چشم‌انداز توسعه 20 ساله صنایع فولاد سهم به‌سزايي داشته باشد.

سهامداران:

 

 

نام سهامدار

تعداد سهم

درصد سهام

شركت معدني و صنعتي گل‌گهر

2489973579

30

شركت سرمايه‌گذاري اميد (بانك سپه)

2282478629

27.5

شركت سرمايه‌گذاري غدير (بانك صادرات و صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح)

1867500000

22.5

شركت سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات (صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد)

1659982983

20

 شناسنامه طرح‌هاي در حال بهره‌برداري*

 

عنوان طرح يا خط توليد:  استخراج سنگ‌آهن

هدف (ظرفيت) طرح: استخراج سالانه 15 ميليون تن سنگ‌آهن

سال بهره‌برداري:   1383

محل احداث:  منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر

معرفي و شرح  پروژه

معدن سنگ‌آهن گهرزمين با ذخيره زمين‌شناسي بالغ بر 643 ميليون تن، يكي از بزرگترين دخاير سنگ‌آهن در كشور مي‌باشد. استخراج سالانه 15 ميليون تن سنگ از اين معدن با هدف تامين خوراك كارخانجات كنسانتره و گندله در دستور كار اين طرح مي‌باشد. براي اين منظور نيازمند  باطله‌برداري به ميزان ساليانه 60 ميليون تن مي‌باشد.

 

عنوان طرح: احداث و بهره‌‌برداري از واحد سنگ‌شكن

هدف (ظرفيت) طرح: احداث خط خردايش (سنگ‌شكني) با ظرفيت 15 ميليون تن در سال

سال شروع:  1391

سال پايان:   1396

محل احداث:  منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر

پيمانكار داخلي:  مشاركت ميدكو

مشاور طرح:  شركت مهندسين مشاور برسو

معرفي و شرح  پروژه

پروژه سنگ‌شكني به منظور تغذيه 5 خط كنسانتره، هر كدام به ظرفيت توليد 2 ميليون تن كنسانتره در سال با سرمايه‌گذاري بالغ بر 62 ميليون يورو و با ظرفيت توليد 15 ميليون تن سنگ‌آهن دانه‌بندي شده در ارديبهشت‌ماه 1391 آغاز گرديد و هم‌اكنون آماده بهره‌برداري مي‌باشد.

 

عنوان طرح: احداث و بهره‌برداري واحدهاي توليد كنسانتره

هدف (ظرفيت) طرح: احداث دو خط كنسانتره به ظرفيت مجموعا 4 ميليون تن در سال

سال شروع:  1390

سال پايان:   1395

محل احداث:  منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر

پيمانكار داخلي:  مشاركت ميدكو

مشاور طرح:  شركت مهندسين مشاور برسو

معرفي و شرح  پروژه

پروژه توليد كنسانتره سنگ‌آهن گهرزمين در سال 1389 و با هدف تامين نياز صنعت فولاد كشور به كنسانتره و صنايع پايين دستي آن تعريف و در فاز اول با رعايت استانداردهاي مصارف انرژي و آلاينده‌هاي زيست محيطي و با هدف احداث و راه‌اندازي 2 خط از خطوط فرآوري در نظر گرفته شده، هر كدام به ظرفيت توليد 2 ميليون تن كنسانتره در سال، در ارديبهشت سال 1390 آغاز شد.

شناسنامه طرح در حال احداث

عنوان طرح: احداث و بهره‌برداري واحد گندله‌سازي

هدف (ظرفيت) طرح: احداث يك خط گندله‌سازي به ظرفيت 5 ميليون تن در سال

سال شروع:  1391

محل احداث:   منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر

پيمانكار داخلي:  شركت آسفالت طوس – شركت تيو انرژي

پيمانكار خارجي: شركت  اتوتك

مشاور طرح:  شركت پاميدكو

معرفي و شرح  پروژه

اولين پروژه گندله‌سازي گهرزمين با هدف توليد 5 ميليون تن گندله جهت استفاده در فرآيند احياي مستقيم، توسط شركت گهرزمين در حال اجرا مي‌باشد. گندله توليدي با درصد آهن حداقل 67.1% و اندازه حداقل 95% بين 9 تا 16 ميليمتر خواهد بود و از كيفيت بالايي برخوردار مي‌باشد.

فناوري به كار گرفته شده در اين كارخانه كه به سيستم بستر متحرك (Traveling grate) موسوم است، متعلق به شركت اتوتك آلمان بوده كه به عنوان پيمانكار بخش خارجي پروژه وظيفه طراحي فرآيند، مهندسي پايه براي بخش اصلي و تامين تجهيزات اصلي و خارج كشور را بر عهده دارد. در كنار شركت اتوتك، مشاركت شركتهاي آسفالت‌طوس و تيو انرژي به عنوان پيمانكار بخش داخلي براي تامين تجهيزات داخلي، اجراي فعاليت‌هاي مرتبط با بخش سيويل،  سازه، نصب و راه‌اندازي كارخانه گندله‌سازي گهرزمين برگزيده شده‌اند.